SlovenskýEnglish
Zmenšiť textZväčšiť text

NATUR-PACK

Kultúra

Sitnicka kapela na svadbe /roky 60-te/: D.Mitalčák,/bubon/M.Karabin,/husle/   J.Čopko   /cimbal/, J.Rakár /husle-primáš/, Mikloš /harmonika-z Rafajoviec/, + J.Karabin /husle/

V dedine, pred výstavbou kultúrneho domu nebola kultúrna miestnosť, a tak sa kultúrne akcie usporadúvali len sporadicky. V dedine sa usporadúvali tanečné zábavy, ale len na voľnom priestranstve. Do tanca vyhrávala rómska kapela pod vedením primáša Dudyho. V roku 1960 sa pod vedením riaditeľa školy Jána Kapu vytvorila hudobná kapela z miestnych roľníkov. Táto skupina bola skoro známa po celom okolí. Chodievala hrať na všetky svadby, ale aj tanečné zábavy v okolí. Vedúcim tejto hudby bol Ján Rakár (husle), členovia hudby boli: Ján Karabín (husle), Michal Karabin (husle), Jozef Čopko (cimbal), Šutka (harmonika) a neskoršie sa k nim pridal Štefan Šuchta, ktorý hral na saxofón.

Zapojením obce na elektrický prúd začalo v roku 1959 do obce dochádzať putovné kino. No to nestačilo a už v prvých mesiacoch škola dostala premietací prístroj a filmy sa premietali už každú sobotu a nedeľu. Významné miesto v rozvoji kultúry mali učitelia, bez ktorých sa nezaobišlo žiadne väčšie či menšie kultúrne podujatie.

Dňa 6. decembra 1947 pod vedením učiteľa Andreja Teja bola nacvičená prvá divadelná hra pod názvom: Mikuláš a čert. Túto hru opakovali trikrát. Častou výmenou a striedaním učiteľov na škole stagnuje aj kultúrna činnosť. Až v roku 1956 pod vedením učiteľky Šoltésovej sa nacvičuje divadelná hra „Statky-zmätky“. V roku 1957 riaditeľstvo školy nacvičuje ďalšiu divadelnú hru „Statočný valach“, ktorá mala zo všetkých hier najväčší úspech. Uskutočnili sa 4 reprízy a prišli na ňu pozrieť aj obyvatelia susedných obcí.

V rokoch 1971 – 1976 boli založené dve hudobné skupiny, ktoré hrali na tanečných zábavách a svadbách nielen v dedine, ale aj v blízkom okolí. Vedúcim prvej kapely NISIT bol Ladislav Tomáš (spev + basová gitara). Jej členovia boli: Mária Maguščáková ( spev + doprovodná gitara), Miroslav Sukeľ (sólo gitara), Anton Nedzbala (bicie).
Vedúcim druhej kapely bol Emil Maguščák (gitara). Členovia tejto kapely boli zo susednej dediny Košarovce: Jozef Sabol (basová gitara), Jozef Sabol (bicie), Jozef Majerník.

K rozvoju kultúrnej činnosti veľmi prispelo aj otvorenie nového kultúrneho domu, ktorý bol daný do užívania začiatkom júna 1968.

Ženská spevácka skupina  v roku 1983

V rokoch 1983 – 1987 sa zakladá v dedine pod vedením Margity Antolovej ženská spevácka skupina, ktorá mala 12 členiek. Táto skupina nacvičuje pásma zvykov na dedine, priadky, páranie peria. Okrem toho sa svojím programom zúčastňovala na každom kultúrnom podujatí v obci, na každoročných slávnostiach piesní a tancov v Ruskej Porube.