SlovenskýEnglish
Zmenšiť textZväčšiť text

NATUR-PACK

Šport

Prvé kroky vzniku futbalu v Nižnej Sitnici siahajú do roku 1973. Jeho začiatky neboli ľahké. I keď založená Telovýchovná jednota (TJ) bola pojatá do okresnej súťaže v IV. triede, nastali veľké problémy so získaním vhodnej hracej plochy.

K získaniu hracej plochy pre TJ sa viaže úsmevná príhoda. Roľníci odmietali vybudovanie futbalového ihriska na lúkach, ktoré sa rozprestierali uprostred dediny. Mladí ľudia sa však nedali odradiť, a aj napriek veľkým protestom osadili bránky a vyznačili priestor futbalového ihriska. Stalo sa však to, čo nikto nečakal. Neznámi roľníci, v priebehu noci, bránky vykopali. Mladí futbalisti sa však nevzdali. Postavili nové bránky a majiteľov spomínaných lúk sa podarilo presvedčiť, že futbalové ihrisko bude slúžiť dobrým účelom.
Prvým predsedom TJ bol Juraj Harvan, ktorého neskôr vo funkcii vystriedali Anton Rakár, Jozef Olexík, Ing. Stanislav Rakár. Súčasným predsedom TJ je Emil Maguščák.

Medzi pamätníkov futbalistov, ktorí začali písať históriu sitnického futbalu, patrili: Emil Maguščák, Anton, Ján a Stanislav Rakárovci, Jozef, Michal a Ján Olexíkovci, František a Michal Bangovci, Ladislav a Miroslav Šutkovci, Jozef Harvan (Aľov), Eduard Mitalčák, Michal a Ladislav Tomášovci, Jozef Varháč, Ján Rakár (Ondarčov), Ján Karabin a Zdeno, Anton a Ľubo Harvanovci.

V súčasnosti obec reprezentujú dve družstvá. „A“ celok hrá v II. triede oblasť Humenné a žiaci v svojej triede v minifutbale.
Od roku 1995 sa počas letných prázdnin na miestnom futbalovom ihrisku každoročne usporadúva turnaj veteránov vo futbale. Zúčastňujú sa ho hráči starší ako 35 rokov z mužstiev z okolitých dedín. V roku 2002 sa turnaja veteránov zúčastnilo aj zahraničné mužstvo, z partnerskej gminy Zarszyn z Poľska a veteránov z Chemlonu Humenné.

Okrem futbalu sa v Nižnej Sitnici hráva aj stolný tenis, v priestoroch kultúrneho domu a od roku 2001 sa usporadúva aj stolnotenisový turnaj v troch kategóriách: žiaci, dospelí a veteráni.
V roku 2001 sa ukončila výstavba tenisového kurtu, na ktorý majú prístup všetci priaznivci bieleho športu nielen z našej ale aj okolitých dedín.